ВИДЕО: Жителите не Беране со црковни песни на протест по улиците

Од:

Илјадници граѓани на Беране вечерва се собраа во центарот на градот , пред градското собрание, од каде тргнаа по улиците до три километри оддалеченост од манастирот Ѓурчеви степови, во тивка протестна литија.

На портите на манастирот се служеше молебен, а граѓаните по тоа се разидоа без инциденти.

Во Беране, по првиот ден и протестот на денот на донесување на Законот за слобода на религијата, кога беше блокиран главниот пат до Бијело Поље, протестните прошетки и молебани се одвиваат секоја вечер.

Би можело да ве интересира

Оштетен авионот на Владата на Црна Гора, нема повредени

Ана Ололовска

Ѓукановиќ: Нова опасност од дестабилизација на Западен Балкан

Ана Ололовска

„То Монтенегро“: Од продажба на билети четири милиони евра, превезле 70.000 патници

А1он

Монстат: БДП на Црна Гора лани се намали за 15,3 проценти

А1он

Уставен одбор на црногорскиот Парламент утре ќе расправа по предлогот за разрешување на Ѓукановиќ

А1он

ДПС поднесе кривична пријава против црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ за настаните на Цетиње

Ана Ололовска