ВИДЕО: Жителите не Беране со црковни песни на протест по улиците

Од:

Илјадници граѓани на Беране вечерва се собраа во центарот на градот , пред градското собрание, од каде тргнаа по улиците до три километри оддалеченост од манастирот Ѓурчеви степови, во тивка протестна литија.

На портите на манастирот се служеше молебен, а граѓаните по тоа се разидоа без инциденти.

Во Беране, по првиот ден и протестот на денот на донесување на Законот за слобода на религијата, кога беше блокиран главниот пат до Бијело Поље, протестните прошетки и молебани се одвиваат секоја вечер.

Би можело да ве интересира

Црна Гора порача 70 илјади брзи антигенски тестови

Ана Ололовска

Епидемијата во Црна Гора го достигна врвот, велат здравствените власти

Жарко Настоски

Речиси половина од Црногорците не би се вакцинирале против Ковид-19

Жарко Настоски

Црна Гора најавува полициски час од 1 декември

Жарко Настоски

Во Црна Гора 711 новозаразени со коронавирус, седуммина пациенти починале

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Инцидент во Црна Гора: Српскиот амбасадор во земјата спречен да положи венец

А1он