(ВИДЕО) Жестоки судири меѓу полицијата и граѓаните во Атина

Од:

Студентите и железничарите протестираа во центарот на Атина поради несреќата, најсмртоносната во грчкото сеќавање.

Демонстрантите запалија корпи за отпадоци и фрлаа молотови коктели, а полицијата одговори со солзавец и шок-бомби во центарот на грчката престолнина, забележуваат новинарите на АФП.

Според полицијата, околу 7.500 луѓе се собрале пред парламентот во Атина опремени со транспаренти, одговарајќи на повикот на студентите, железничарите и вработените во јавниот сектор.

Стотици црни балони беа пуштени на небото во спомен на жртвите од судирот на патнички воз од Атина за Солун и товарен воз во вторникот вечерта.

„Чувствуваме огромен гнев“, изјави за АФП синдикалецот Михалис Хасиотис, кој се приклучи на маршот.

По несреќата имаше предупредувања за дотраеност на железничката мрежа, разни проблеми во сигнализацијата и безбедносниот систем на пругата, а одговорноста ја призна и управителот на станицата во Лариса, градот најблиску до несреќата.

„Ништо не оди добро во оваа држава… Кого го залажуваат?“, вели Никос Цикалакис, претседател на синдикатот на железничарите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Илјадници граѓани излегоа на улица во Белград, се скандира „оставки, оставки“, се подготвува „прстен“ околу РТС

Горан Наумовски

Спојувањето предмети е како хирурзите да гаснат пожар, а пожaрникарите да работат во конфекција – протест на наставниците

(ВИДЕО) Шестмина уапсени на протест против англиската монархија

Поддржувачите на републиката се собраа на протест на лондонскиот плоштад Трафалгар, барајќи укинување на монархијата

Вработени во културата повторно протестираа пред Владата, им се придружија и вработени во други институции и министерства

„За нас леб од 33 денари, за министрите плата од 1.800 евра“ – Протест на вработените во Министерството за култура

Орце Костов