ВИДЕО: Женска екипа џепчии фатена на дело, краделе паричници и ваделе пари на банкомати

Од:

Полицијата во хрватскиот град Запрешиќ отворила криминална истрага против 46-годишна хрватска државјанка и 25-годишна државјанка на БиХ, кои се осомничени дека заедно со трета членка, која засега е непозната, „оперирале“ низ градот како тим од џепчии, крадејќи паричници од чанти, по што ги користеле украдените платежни картички за да извлекуваат пари од банкомати.

Според полицијата, екипата направила серија кражби во градот на 2 март, кога успеале да ограбат четири жени, со чии картички потоа оделе на банкомати, каде се обидувале да извадат пари. Во два случаи успеале, правејќи штета од околу 750 евра, соопшти хрватската полиција, која додава дека се трага по избеганата членка на бандата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Видов повредени, загинати, луѓе без рака: патник ги опиша страшните детали од несреќата во Хрватска

Ана Ололовска

Милановиќ и Грлиќ Радман изразија сочувство за трагичната несреќа на косовскиот автобус

Ана Ололовска

ВИДЕО: Десетмина загинати и 45 повредени кога автобус од Косово излета од автопат кај Славонски Брод

Ана Ололовска

Хрватска: Малите стопанственици ја тужат државата поради епидемиолошките мерки

Жарко Настоски

ВИДЕО: Идни хрватски полицајци играа српско оро, академијата ја избрка студентката што снимала

Жарко Настоски

ВИДЕО: Силно невреме во Осиек однесе кров од зграда

Катерина Павлова-Николовска