ВИДЕО: Земјотрес од 6,8 по Рихтер ја погоди Турција – најмалку четири жртви

Од:

Според МИА најмалку четири лица ги загубија животите во денешниот земјотрес што ја погоди Источна Турција со интензитет од 6,8 степени по Рихтеровата скала. Тоа го соопшти министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

Се надеваме дека нема да има други жртви. Според сегашните информации загинати се четири лица – двајца во Елезиг и двајца во Малатија, изјави Сојлу.

Би можело да ве интересира

Земјотрес почувствуван во Штип и околината

А1он

Шпигел: Анкара диригираше со неодамнешните инциденти на турско-грчката граница

Бегалците и мигрантите си заминаа од грчко- турската граница кај Еврос

А1он

Во Турција над 2.400 инфицирани со Ковид-19, од кои 59 починаа

Ана Ололовска

Истанбулското обвинителство подигна обвиненија против 20 лица поради убиството на Кашоги

Ана Ололовска

Земјотрес од 7,8 на Курилските Острови, објавена опасност од цунами

Ана Ололовска