(ВИДЕО) Вучиќ: Западот сака да му го одземе на Путин Косово како аргумент, затоа се брза

Од:

Претседатело на Србија Александар Вучиќ на прес конференцијата по самитот Брдо-Бриони зборуваше за како што рече новата арматура во дијалогот меѓу Белград и Приштина.

dobivaj vesti na viber

„Ќе има многу доаѓања и заминувања на различни експерти поради две работи: никој не сака нов конфликт на Балканот, тоа е едно, а другото, што луѓето го потценуваат, и тоа е вистина, тие сакаат да го отстранат косовскиот аргумент од рацете на Путин кој тој го користеше во разговорите со западните сили и ќе рече: „Ако вие можевте да направите преседан со Косово, можам и јас. Тие сакаат да му ја повлечат таа столица. Тоа е суштината на брзањето“, изјави Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Руски весник: Путин подготвува одговор за ограничувањето на цената на нафтата, има три опции

А1он

Курти го обвини Вучиќ за бомбите на северот на Косово: Србија ги плаќа криминалците

Катерина Павлова-Николовска

На Русите ќе им биде забрането да протестираат во владините згради, универзитетите и училиштата

Откако Путин го потпиша новиот закон, руските книжарници ги отстранија книгите со ЛГБТ теми

ВИДЕО: Путин се прошета преку мостот на Крим, гранатиран во октомври

Ана Ололовска

Курти: Вучиќ е политички студент на Шешељ, а јас на Демачи