(ВИДЕО) Вучиќ со Србите од Косово: Ние само сакаме да го чуваме нашето

Од:

Претседателот на Србија Александар Вучиќ доцна синоќа се сретна со претставниците на косовските Срби. Средбата се случи откако српскиот претседател по пропаднатие преговори во Брисел соопшти дека ситуацијата е на работ на конфликт.

„Овде сум со нашите Срби од Косово и Метохија. Ние само ги замоливме да бидат внимателни, да бидат мирни, да го зачуваат мирот и стабилноста, да одговорат на туѓата ароганција и ароганција онака како што секогаш реагираат пристојните луѓе. Ние само сакаме да го заштитиме нашето и ништо повеќе.Затоа сигурен сум дека како народ ќе покажеме зрелост и ќе ги зачуваме нашите огништа“, рече Вучиќ.

Премиерот на Косово Албин Курти најави дека го прифаќа барањето на САД и го одложува за 48 часа спроведувањето на мерката за казнување на возачите со српски регистарски таблички.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Србија не влегува во НАТО

Курти претстави шест услови за формирање на ЗСО во Косово

Вучиќ: Најтешкиот дел од европскиот план предвидува да не се противиме на членство на Косово во меѓународните организации

Вучиќ за судењето на групата на Беливук: Знаевме дека снајперистот е за мене, Лалиќ не смее да лаже

Вучиќ: Планот за Косово е прифатен од сите членки на ЕУ, ако не соработуваме, евроинтеграциите ќе бидат прекинати и ќе ги повлечат инвестициите

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Вучиќ: Ќе ја зачуваме и одбраниме Србија