ВИДЕО: Вучиќ се расплака додека му се обраќаше на човекот кој во бомбардирањето ги изгубил двете раце

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ многу емотивно ја доживеа средбата со подофицерот Слаѓан Вучковиќ, во Ниш, кој за време на бомбардирањето на НАТО ги изгубил двете раце.

„Драг Слаѓан, прекрасен човек, подофицер кој ги изгуби двете раце кога налета на 107-та мина што беше фрлена од злосторниците. Ви благодарам за вашето херојство, за оддаденоста кон татковината“, рече Вучиќ за време на говорот за 20-годишнината од почетокот на бомбардирањето на НАТО во Србија и заплака.

Би можело да ве интересира

„Данас“: Како случајот со Северна Македонија ќе влијае на проевропските сили во Србија

Вучиќ: Дали Србија ќе добие исти гаранции од ЕУ како и Северна Македонија за решавање на косовското прашање

Ана Ололовска

Данас: Русија е сигурна дека Вучиќ нема да ги исполни ветувањата кон Запад

Хакери од Албанија се заканија со напад врз ТАНЈУГ

Ана Ололовска

Медведев: Не запад или исток, туку прагматична соработка

Ана Ололовска

Медведев од Белград: Ќе дадеме секаква помош да се зачува суверенитетот, сакаме мирно решение за Косово

Ана Ололовска