(ВИДЕО) Вучиќ: Нема да ја напуштам партијата додека сум жив

Од:

Во Крагуевац денеска почна изборното собрание на Српската напредна странка, а на седницата присуствува и претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Вучиќ ги поздрави членовите на СНС и граѓаните кои се собраа да го поздрават. Тој најави дека нема да ја напушти партијата додека е жив.

Како што најави Вучиќ по седницата на Претседателството на СНС на 16 мај, на Собранието на СНС, околу 4.000 делегати ќе изберат ново раководство и ќе донесат одлука за влез на партијата во ново пошироко движење – Народно движење за државата.

Тој на средбата „Србија на надежта“ што се одржа вчера во Белград, рече дека се повлекува од функцијата претседател на СНС и дека од Видовден ќе се формира Движење за народот и државата.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска го предложи Милош Вучевиќ да биде нов претседател на таа партија.

Милош Вучевиќ, актуелен министер за одбрана, е роден 1974 година во Нови Сад, тој е српски адвокат и политичар, беше и градоначалник на Нови Сад.

Во моментов е вицепремиер на Владата на Србија и министер за одбрана.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: „Еди Рама молчеше кога терористи убија осум полицајци во Куманово, а еден од терористите има и споменик

Предраг Петровиќ

Вучиќ: КФОР да се грижи за сите безбедносни прашања на северот на Косово

Вучиќ: Не сметаат за виновни за проблемот на Косово

Вучиќ: Во декември просечната плата ќе биде 804 евра

Вучиќ: Секој играч поединечно ќе добие по 200.000 евра за златото од Париз

Горан Наумовски

Вучиќ за бугарската блокада: Ние го сакаме македонскиот народ и држава, да го чуваме нашето пријателство