(ВИДЕО) Вучиќ ги нападна медиумите поради Матеј: Објавуваа лаги само поради кликови

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа на националната телевизија РТС зборуваше за актуелни теми во Србија, а во еден момент охрабрен од прашањето за состојбата на медиумите во Србија, зборуваше и за случајот со исчезнатиот Матеј Периш.

„Социјалните мрежи се претворија во лајкови, а лајкови можете да добиете само ако сте екстремни. Медиумите, сите провладини медиуми, да не зборувате дека ги критикувам другите, се претворија во кликови. Се згрозив и им кажав на некои мои познаници и пријатели „Зошто го правите ова со момчето од Сплит? Дали е можно да објавувате лажни снимки на кои тој е во наводна љубовна врска со некого и измислуваш такво нешто без да провериш, затоа што вакво нешто има најмногу кликови“, изјави Вучиќ.

Инаку, лажни снимки и непроверени информации за исчезнувањето на Периш објавија неколку таблоиди.

„Можно ли е оваа битка за кликови да станала поважна од животот на луѓето? Па што мислите како му е на овој човек, таткото на Матеј Периш, кога треба да чита и гледа такво нешто? Како се неговите сестри“, додаде Вучиќ.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: На последната снимка од Матеј се слуша извик, изговорени два важни збора

Ана Ололовска

Сведоштво на нуркач кој е дел од потрагата по Матеј Периш: Тешко е, не знаеме ниту дали влегол во водата

Катерина Павлова-Николовска

Потрагата се проширува: Матеј сега се бара во Панчево, Смедерево, Пожаревац…

Ана Ололовска

ВИДЕО: Полицијата ги објави сите снимки од движењето на исчезнатиот Матеј

А1он

ВИДЕО: Хрватска испрати полицајци во Белград за помош во потрагата по Матеј Периш

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Матеј Периш го бараат со помош на термални камери во напуштени објекти

Ана Ололовска