(ВИДЕО) Вучиќ доби смртни закани на протестот во Белград

Од:

Ултрадесничарот Дамјан Кнежевиќ од таканаречените Народни патроли вечерва на протестот против француско-германскиот план рече „Ви се колнам, подготвени сме на многу повеќе од немири“, што може да биде потврда за намерата на стрелецот Дејан Бобочек од истата организација кај кого денеска е пронајдена карабина со оптика и пет парчиња муниција, со кои се упатил на митингот.

– Никој што е во СНС веќе не може да се нарекува Србин. Каде си Вучиќ, забега ли во Крагуевац? Се колнам дека сме подготвени на многу повеќе од немири, бараме од државниот врв да го блокира влезот на Косово најмалку еден месец за да го отстраниме овој предавник. Ако не го оставиме вечерва – рече еден од протестантите.

Инаку, на протестот е упатена директна закана за убиство под паролата „кој и да потпише, ќе биде убиен“.

Инаку, протестот организиран од таканаречените Народни патроли против француско-германскиот план започна вечерва пред споменикот на рускиот цар Николај.

На протестот се членови и функционери на Народната партија, поддржувачи на теории на заговор, „рамни заземјувачи“ и антиваксери кои меѓу другото носат транспаренти против вакцинација и 5G зрачење.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Странец, возач во белградскиот јавен превоз се изгуби по градските улици, патниците го насочуваа на Англиски јазик

Горан Наумовски

Беби Дол зема храна од народна кујна, многу е ослабена

Семејно насилство во Белград: Маж ја истепал сопругата и шестмесечно дете кое има повреди на главата

Во Белград: Вандали оштетија 20 возила

Горан Наумовски

Во Белград: Притворен е маж кој симулираше пукање во деца

Се огласија сирените за тревога: Евакуација во трговски центар во Белград

Горан Наумовски