ВИДЕО: „Војна“ со солзавец и камења на улиците на Солун, специјалци разбиваа демонстранти против полицискиот час

Од:

Стотици демонстранти вечерва се собраа пред симболот на Солун, Белата кула, во знак на протест против одлуката на Владата да спроведе полициски час и нови рестриктивни мерки, кои стапуваат на сила рано наутро во сабота.

Според извештаите на грчките медиуми, проблемите започнале кога дел од насобраните почнале да фрлаат камења и стаклени шишиња кон полициските специјалци, кои возвратиле со солзавец кон толпата.

Снимките од вечерашните случувања на солунските улици најдобро ја покажуваат жестината на судирите што уследиja:

Според неофицијалните информации, повредени се десетици лица. Полицијата соопшти дека двајца полицајци имале полесни повреди, како и дека се уапсени десетина демонстранти.

Демонстрантите, кои се организираа преку социјалните мрежи, не носеле маски или ги носеле неправилно, забележуваат медиумите. Насобраните побарале да не се спроведува локалниот „локдаун“ во Солун, но и националните мерки кои вкчуваат полициски час, а кои стапуваат на сила во сабота наутро.

Би можело да ве интересира

Мицотакис за европската перспективата на Западен Балкан: Време е ЕУ да испорача

А1он

Промени во грчкиот Кривичен законик – построги казни за одредени кривични дела

А1он

Акција на грчката крајбрежна служба за спасување на околу 150 мигранти во близина на Пелопонез

Ана Ололовска

Осум грчки региони во црвената зона со полициски час и забрана за музика во угостителските објекти

Ана Ололовска

Лекарските уверенија во Грција ќе се издаваат и електронски

А1он

Министерството за здравство на Грција подготвува амандман за набавка на моноклонални антитела за пилотски третман против Ковид-19

А1он