ВИДЕО: Во Србија доставени руските системи С-400 и Панцир -С

Од:

Објавена е снимка како пристигнуваат антиракетни системи С-400 и Панцир –С во Србија, кој ќе бидат вклучени во вежбата “Словенски штит 2019“.

Системите се донесени со големите руски транспортни авиони „Ан-124 руслан“.

Во соопштението на руското министерство за одбрана се наведува дека во рамките на заеднилките вежби системите С-400 и Панцир ќе бидат донесени на територијата на Србија, на аеродромот Батајница.

Воени лица од Србија деновиве најавија и дека наскоро ќе биде објавено кои антиракетни системи земјата ги купила од Русија.

Би можело да ве интересира

Израелскиот амбасадор во Србија: Веќе го признавме Косово на 4 септември

А1он

Карл Билд: Србија кога-тогаш ќе мора да го признае Косово

А1он

Рјабков: Русија не се плаши од санкции на САД

Ана Ололовска

Руски и ирански трупи во заедничка антитерористичка вежба

Ана Ололовска

Американска државна делегација и Гренел во посета на Косово, Србија, Грција и Израел

Ана Ололовска

Гренел: Спроведувањето на договорот склучен од Косово и Србија е врвен приоритет за администрацијата на Трамп

Горјан Грнчаровски