ВИДЕО: Во повеќе црногорски градови одржани авто-литии

Од:

Во поголем број градови во Црна Гора синоќа е одржаа така наречени авто-литии во знак на протест поради усвојување на спорниот Закон за слобода на вероисповед.

Во авот-литиите во Плевља, Бар и Плужине учествуваа десетина автомобили, како и во Никшиќ и во Жабњак.

Приврзаниците на Српска православна црква синоќа организираа колона од десетина автомобили, кои со развиоорени српски знамиња и свирејќи поминаа низ Жабљак и приградските населби.

Авто-литиите не беа пријавени во полиција поради што возилата беа запрени и евидентирани учесниците.

Протестот е организиран со возила поради епидемиолошката состојба предизвикана од епидемијата со новиот коронавирус.

Литии се одржуваа неколку месеци секој четврток и недела, но беа прекинати во март по воведувањето на мерките за сузбивање на заразата.

Би можело да ве интересира

Во Црна Гора денес 208 новозаразени од 658 тестирања

А1он

Почнаа преговорите на коалициите за нова влада на Црна Гора

Ана Ололовска

Конститутивна седница на црногорскиот Парламент на 23 септември

Ана Ололовска

Кривокапиќ почнува разговори за формирање нова влада на Црна Гора

Ана Ололовска

ВИДЕО: Дете на спуштено задно седиште со отворен багажник, возачот ита 90 километри на час

А1он

Абазовиќ: Ме чува полицијата, Ѓукановиќ нема лесно да ја даде власта

Горјан Грнчаровски