ВИДЕО: Во Цетиње масовен протест против устоличувањето на Јоаникије

Од:

Голем број граѓани се собраа денеска во Цетиње за да протестираат против устоличувањето на Јоаникиј Миќовиќ за митрополит црногорско-приморски на Српската православна црква (СПЦ), закажано за 5 септември во Цетиње.

Организаторите на протестот, група граѓани, бараат устоличувањето на Јоаникије да биде на некое друго место, а не во Цетинскиот манастир, седиштето на Митрополијата, јави Бета.

Тие велат дека Јоаникије е „недостоен за престолот на Свети Петар Цетински“, дека е човек на Црквата на Србија и најавија „одбрана“ на Цетинскиот манастир.

Во пораката на насобраните, која ја прочита активистот Предраг Вушуровиќ, се наведува дека насобраните „не бранат српскиот патријарх да го устоличи својот застапник во објектите изградени или добиени од Црквата на Србија во Црна Гора“, туку дека се против устоличување во Цетинскиот манастир.

„Не дозволуваме овој чин на окупација во престолинината на Свети Петар во Цетинскиот манастир, симбол на црногорскиот духовен, државен и национален идентитет и слобода на Црна Гора“, се вели во прогласот.

Се наведува дека устоличувањето во Цетиње би било „симболичен доказ за согласност за окупација на оние што не ја признаваат црногорската нација, јазик, држава, црква и култура“.

„Ние немаме друга држава освен Црна Гора и затоа нема да дозволиме нејзина клерикализација, фашизација, асимилација и давење во„ српскиот свет “, порачаа неколку илјади луѓе собрани на протестот.

Би можело да ве интересира

Азербејџанскиот милијардер Исмаилов доби азил во Црна Гора

Столтенберг за стравот на Ескобар за кредибилноста на црногорската Влада: НАТО има строги протоколи за споделување инфромации

Уапсен поранешниот директор за национална безбедност на Црна Гора

Ана Ололовска

Ковид-19: Се зголемува смртноста кај младите невакцинирани пациенти во Црна Гора

Ана Ололовска

Странски државјани вложиле 524,44 милиони евра во Црна Гора

Силен земјотрес во Албанија, почувствуван и во Црна Гора

А1он