(ВИДЕО) Во БиХ се излеаја реки, има поплави и одрони

Од:

Неколку реки се излеаја во северозападниот дел на Босна и Херцеговина, додека одроните и поројните поплави го отежнаа сообраќајот на неколку патишта, соопшти денеска Цивилната заштита на Федерацијата Босна и Херцеговина.

Реките, вклучително и Уна, се излеаја во областа на Бихаќ, Босанска Крупа, Цазин, Кулен Вакуф, Кључ и Сански Мост. Најлоша е состојбата во Кулен Вакуф и Сански Мост, каде водата навлезе во станбените згради, додека во другите области се претежно поплавени патишта и земјоделски површини, соопштија претставници на Цивилната заштита на Федерацијата на Босна и Херцеговина.

Би можело да ве интересира

Невреме со пороен дожд во Гостивар, поплавени куќи и улици

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) По сушата, силен дожд падна на југот на Шпанија, поплавени улици, затворени училишта

(ВИДЕО) Србин во Италија спаси мајка и бебе од давење: Драматична снимка, поројната вода носи се

Големи поплави во западна БиХ: Стотици куќи се под вода, жителите се евакуирани

Горан Наумовски

За прв пат во историјата, делови од Националниот парк Крка се затворени за јавноста

На подрачјето на Хрватска Костајница воведени се итни мерки за заштита од поплави

Горан Наумовски