ВИДЕО: Во Белград денеска се очекуваат 170.000 луѓе за поддршка на Вучиќ

Од:

Пред српскиот парламент, се привршуваат подготовките за денешниот собир во кампањата “Иднината на Србија”.

Голема бина е поставена пред парламентот, како и три големи LED-екрани. Медиумските тимови се поставени да го следат собирот, и се изведуваат и тонски тестови.

Најмалку 7.500 луѓе доаѓаат само од Косово и Метохија, околу 90.000 од Централна Србија, од Војводина 35.000. Се очекува најмалку 35.000 од Белград, а луѓе кои доаѓаат од Република Српска, Црна Гора, Хрватска.

Голем број граѓани од цела Србија пристигнуваат на платото пред Палатата на Србија, во Нов Белград, од каде ќе одат во центарот, каде што ќе се одржи подоцна во кампањата “Иднината на Србија”.

Би можело да ве интересира

Харадинај: Територијалните претензии на Србија го блокираа дијалогот Приштина – Белград

Дачиќ: Уште една држава го повлече признавањето на Косово

Харадинај: Дијалогот со Белград треба да продолжи, но без условувања и одлагања

Дачиќ: САД нема да го преземат водењето дијалог меѓу Белград и Приштина

А1он

Официјален Белград незадоволен од одлуката за Морина

Поранешни хрватски заробеници бараат отштета од Србија