ВИДЕО: Уловена ајкула од половина тон кај Шибеник

Од:

Близу Шибеник, Хрватска, вчера била фатена ајкула тешка половина тон, а била во мрежата заедно со други риби од уловот.

Ајкулата му припаѓа на видот Хеxанчус грисеус и бргу потоа е вратена во морето. Перо Угарковиќ од хрватскиот Институт за океанографија и рибарство изјави дека животното не е опасно и дека се работи за вид кој живее во подлабоките делови на морето и прилично ретко се појавува во плиткото.

– Понекогаш овие ајкули имаат блиски средби со нуркачите… Тие кои се снимени по правило се помали, оти кога ќе пораснат, избегнуваат светлина. Овој вид живее во сите светски мориња, изјави Угарковиќ.

Би можело да ве интересира

Од 2008 до 2018 година Хрватска загуби половина милион луѓе работна сила

Ана Ололовска

Хрватска испраќа барања за понуди за купување борбени авиони

Ана Ололовска

ХРВ: Хрватска не е казнета за незаконско враќање мигранти

Ана Ололовска

Тркратниот убиец денес ќе биде сослушан во сплитското Обвинителство

Ана Ололовска

За само една година цените на недвижностите во Хрватска пораснаа за 10 отсто

Ана Ололовска

„Гардијан“ ја цитира Китаровиќ: Корупцијата во Хрватска почнува во училиште

Ана Ололовска