(ВИДЕО) Снимка од убиството на водачот на шкаљарскиот клан во Истанбул

Од:

На Јован Вукотиќ (42), водачот на Шкаљарскиот клан кој беше убиен во Истанбул, џелатите наводно со месеци го бараат, бидејќи во август минатата година ја напуштил Црна Гора и потоа му се губи секаква трага.

dobivaj vesti na viber

Сега, како што пишува Курир, се појавија детали за атентатот на Вукотиќ, како и видео од ликвидацијата.

Лидерот на криминалната организација Бариш Нек, кој за атентатот добил 1,5 милиони евра од ривалската кавачка банда, им наредил на своите луѓе да го „убијат Вукотиќ“, пренесуваат турските медиуми.

Во Шишли, Истанбул, на 7 септември беше извршен вооружен напад врз автомобил. Цел на нападот бил Јован Вукотиќ, водачот на криминалната група „Шкаљари“. Вукотиќ, водачот на бандата, е убиен со четири куршуми од атентатор кој со мотор му се приближувал на автомобилот.

Забележано е дека Вукотиќ, кој илегално влегол во Турција, бил убиен во вооружен напад на двајца напаѓачи на мотор во истанбулскиот кварт Шишли, додека неговата сопруга и детето, како и возачот го преживеале нападот.

Кај Вукотиќ, кој починал, заедно со неговата бремена сопруга и двегодишниот син, пронајден е лажен пасош издаден на име на Предраг Поповиќ.

Да потсетиме, Вукотиќ беше убиен во тој турски град на 8 септември, пред очите на бремената сопруга, ќерката и возачот Е.К., кога оделе кон трговскиот центар. Двајца напаѓачи на мотор се приближиле кон автомобилот и испукале четири куршуми кон водачот на „шкаљарите“. Осум дена подоцна турската полиција го уапсила роднината на Радој Звицер, водачот на „Кавчан“, Радој Живковиќ, потоа Здравко Перуновиќ и уште 10 лица.