(ВИДЕО) Турција: Најмалку осум загинати во земјотресот, 21 повреден

Од:

Министерот за здравство на Турција, Фахретин Коџа, истакна дека во земјотресот што се случи на турско-иранската граница загинале осум лица, додека 21 лице се повредени, јави Анадолија.

Коџа објави писмено соопштение во врска со земјотресот со јачина од 5,9 степени, што се случи на турско-иранската граница, во кое нагласи дека како резултат на тој земјотрес настаната е штета во подрачјето на Башкале во Ван.

Тој информираше дека на местото на настанот биле упатени 25 амбулантни возила, еден амбулантен хеликоптер и 13 тимови за спасување.

– Дваесет и еден наш граѓанин се повредени и пренесени во државната болница во Башкале. Осум од нив се наоѓаат во критична состојба, додека останатите се надвор од животна опасност, истакна министерот Коџа.

Би можело да ве интересира

Турција: Од полноќ забрането движење на помлади од 20 години

А1он

Во Турција загубени два милиона работни места поради коронавирусот

А1он

Со пристапот „трговија без контакт“ непречен извоз во и од Турција

А1он

Турција очекува авио-сообраќајот да се нормализира до крајот на јуни

Ана Ололовска

Турција го обнови увoзот на американски природен гас

А1он

Ердоган: Производството мора да продолжи и покрај коронавирусот

Ана Ололовска