ВИДЕО: Трет голем протест на опозицијата во Подгорица

Од:

Во Подгорица вечерва се одржува третиот протест на опозицијата, предводен од Демократската партија на социјалистите на Мило Ѓукановиќ, против Законот за претседател.

Протестот наречен „Не има“ почна пред зградата на црногорскиот Парламент.

Граѓаните собрани пред Собранието носат транспаренти на кои пишува: „Почни да се грижиш затоа што и тебе те засега“, „Не те даваме Црна Горо“, „Со овие луѓе ти немаш ништо, одамна те продадоа“, „Не има! Не го даваме Уставот! Сакаме избори!“.

На собирот присуствуваат потпретседателите на ДПС Јевто Ераковиќ и Абаз Диздаревиќ, како и генералниот секретар на партијата Александар Богдановиќ.

Насобраните, покрај црногорски знамиња, носат и знамиња на САД, ЕУ и Украина.

Тие бараат повлекување на, како што велат, „срамните измени на Законот за претседател“, кои, сметаат, претставуваат своевиден уставен удар.
Исто така, бараат деблокирање на државните институции и распишување вонредни парламентарни избори.

Би можело да ве интересира

Мандиќ, Спајиќ и Вуксиќ засега се пријавени за претседателските избори во Црна Гора

Ана Ололовска

Лидерот на „Движењето Европа сега“ кандидат на претстојните претседателски избори во Црна Гора

Црна Гора покренува вселенска програма: „Знам дека ова ќе предизвика потсмев“

Во Хрватска пронајдено телото на момчето од Црна Гора кое брановите го одвлекоа во морето

А1он

Нуркачите немоќни, временските услови лоши: Хеликоптер на Фронтекс се вклучува во потрагата по детето од Херцег Нови

А1он

Поради временските услови прекината потрагата по исчезнатото момче во Херцег Нови

Горан Наумовски