ВИДЕО: Тракторист намерно прегазил куче, па не пуштал да го носат на ветеринар

Од:

Вознемирувачка снимка на која се гледа како човек кој управува трактор намерно прегазува куче кое лежи на селски пат, ја згрози јавноста во регионот.

Видеото, снимено во село во близина на Тузла во Босна и Херцеговина, покажува како трактористот без ронка совест забрзува и вози право кон беспомошното куче хаски, кое се обидува, но не успева да побегне, не очекувајќи таква суровост.

По монструозниот потег, трактористот прво си заминал како да не се случило ништо, но подоцна се вратил, го зел кучето кое лежело на патот и го однел во неговата штала, каде го заклучил и не им дозволувал на активистите за заштита на животните да го однесат на ветеринар.

Сепак, откако активистите од организацијата „Дримс“ го пријавиле случајот во полиција, во придружба на полицајци отишле во куќата на човекот и го зеле повреденото куче. Тоа го преживеало бруталното газење, но е неподвижно и ќе има долготрајни последици.

Трактористот ќе добие кривична пријава, пишуваат босанските медиуми.

Би можело да ве интересира

ХРВ бара итно решавање на мигрантската криза во БиХ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инцидент во мигрантскиот камп во близина на Сараево, интервенираа специјалци

Ана Ололовска

ВИДЕО: Босанецот Мехо и зимава ја преплива реката Уна, традицијата е долга над 40 години

Жарко Настоски

ВИДЕО: Босански камикази возат како да нема никој друг на патот

Жарко Настоски

Првата група мигранти во БиХ сместена во воени шатори во кампот Липа

Ана Ололовска

Борел: Поради властите во БиХ мигрантите во драматична состојба