ВИДЕО: Tепачка помеѓу посетителите и обезбедувањето на фестивалот во Зрче

Од:

Британските таблоиди објавија снимки од инцидент помеѓу обезбедувањето и посетителите на фестивалот за електронска музика Hideout во Зрче.

dobivaj vesti na viber

Се чини, дека посетителите почнаа да фрлаат предмети кон обезбедувањето, кое одговори веднаш но и брутално, пренесува “Јутарњи лист”.

Припадниците на обезбедувањето излегоа од клубот со палки и почнаа да ги тепаат оние што се наоѓаа пред врата, а некои бегаа до брегот, известува Дејли мејл.

Фестивалот е исклучително популарен помеѓу Британците кои се најбројни помеѓу посетителите, но не е познато дали и британски државјани се вмешани во инцидентот.

Џејми Роб од Британија постави две видеа на Твитер и напиша „добро е да се види како луѓето се спротивставуваат на насилство и тепање.“

Сцената ја опиша како „Трета светска војна“, а неведува и дека припадниците на обезбедувањето одвеле едно лице зад сцената за да се пресметаат со него.

„Сите се заземаа за момчето кое го претепа обезбдувањето додека го влечеа зад сцената каде што никој не можеше да види што му прават.“, напиша Роб.

Во одговорите на објавата одговорија и од службениот профил на фестивалот.

„Благодариме што ни укажавте на овој проблем. Не толерираме никакво насилство и го истражуваме случајот.“, напишаа, а во одговорот за Дејли Мејл додаваат:

„Бараме највисоки стандарди на професионално однесување од сите што работат таму, а случајот го истражуваме. Hideout не толерира насилство на фестивалот и ги охрабрува посетителите да го предупредат персоналот за било какво насилство кое им се случило или биле сведоци.“

Би можело да ве интересира

Во Хрватска уапсени четворица Хрвати, еден Македонец и еден Србин поради шверц на дрога

Ана Ололовска

Вработени во јавно претпријатие во Ѓорче се тепале на паркинг

А1он

ВИДЕО: 92-годишен поранешен боксер нокаутираше двајца напаѓачи пред британски „Мекдоналдс“

А1он

Групна тепачка во Волково, учествувале седум лица

А1он

Разорното невреме ја опустоши Хрватска: Дрво падна врз девојче, итно и била извршена операција

А1он

Гром удри во авион на „Кроација ерлајнс“.

Ана Ололовска