ВИДЕО: Tепачка помеѓу посетителите и обезбедувањето на фестивалот во Зрче

Од:

Британските таблоиди објавија снимки од инцидент помеѓу обезбедувањето и посетителите на фестивалот за електронска музика Hideout во Зрче.

Се чини, дека посетителите почнаа да фрлаат предмети кон обезбедувањето, кое одговори веднаш но и брутално, пренесува “Јутарњи лист”.

Припадниците на обезбедувањето излегоа од клубот со палки и почнаа да ги тепаат оние што се наоѓаа пред врата, а некои бегаа до брегот, известува Дејли мејл.

Фестивалот е исклучително популарен помеѓу Британците кои се најбројни помеѓу посетителите, но не е познато дали и британски државјани се вмешани во инцидентот.

Џејми Роб од Британија постави две видеа на Твитер и напиша „добро е да се види како луѓето се спротивставуваат на насилство и тепање.“

Сцената ја опиша како „Трета светска војна“, а неведува и дека припадниците на обезбедувањето одвеле едно лице зад сцената за да се пресметаат со него.

„Сите се заземаа за момчето кое го претепа обезбдувањето додека го влечеа зад сцената каде што никој не можеше да види што му прават.“, напиша Роб.

Во одговорите на објавата одговорија и од службениот профил на фестивалот.

„Благодариме што ни укажавте на овој проблем. Не толерираме никакво насилство и го истражуваме случајот.“, напишаа, а во одговорот за Дејли Мејл додаваат:

„Бараме највисоки стандарди на професионално однесување од сите што работат таму, а случајот го истражуваме. Hideout не толерира насилство на фестивалот и ги охрабрува посетителите да го предупредат персоналот за било какво насилство кое им се случило или биле сведоци.“

Би можело да ве интересира

Синдикатите ја одбија понудата од хрватската Влада, продолжува штрајкот на просветните работници

Ана Ололовска

Дачиќ: Антисрпска хистерија во Хрватска поради можното доаѓање на Вучиќ

Ана Ололовска

Врз основа на сукцесија на СФРЈ, Хрватска побарува од Србија 148 милиони долари

Ана Ололовска

Пленковиќ: До крајот на мандатот на следната влада еврото ќе биде воведено во Хрватска

Ана Ололовска

ВИДЕО: Невремето на Јадранот носи сè пред себе, паѓаат фасади и стебла, крајбрежјето е поплавено

Хрватски опозициски пратеник по третпат за 30 дена исфрлен од Саборот