ВИДЕО: Стравична снимка од сообраќајка во Словенија, камионот паднал во провалија, возачот загинал

Од:

Тешка сообраќајна несреќа во која загина 53-годишен унгарски возач на камион, се случи вчера на љубљанската обиколница пред тунелот Головец.

Несреќата ја предизвикал возач на патнички автомобил кога изгубил контрола и се судрил со приколката при претекнување на камионот.

Камионот паднал преку заштитната ограда на надвозникот во провалија длабока 20 метри, пренесуваат „Независне новине“.

Според првичните информации што ги пренесува Клип.си, словенечкиот возач на патничкиот автомобил „опел корса“ се судрил со камионот поради неприлагодената брзина.

Возачот на „опелот“ не е повреден.

Би можело да ве интересира

Словенија верува дека Судот на ЕУ сепак ќе се прогласи за надлежен

Ана Ололовска

Независен адвокат на Судот на ЕУ: Судот не е надлежен за словенечката тужба против Хрватска

Ана Ололовска

Поранешна словенечка дипломатка најавува тужба против Паралемнтот во Љубљана

Пахор: Словенија е наклонета кон БиХ

Ана Ололовска

Вучиќ и Церар: Србија и Словенија се за европска перспектива на Западен Балкан

Ана Ололовска

Истражување: Половина Словенци не читаат ниту една книга годишно

Ана Ололовска