ВИДЕО: Српски автобус се преврте во Германија, 19 патници се повредени

Од:

Автобус на српска транспортна компанија со 34 патници денеска се превртел на германскиот автопат А13, откако удрил во заштитната ограда, јавија локалните медиуми.

Несреќата се случила на делницата меѓу Стаков и Фрајвалде, во сојузната држава Бранденбург. Според полицијата, автобусот се превртел на страната, по што се лизгал стотина метри во просторот меѓу сообраќајните ленти.

Автобусот утрово тргнал од Белград кон Берлин, а според српските медиуми, седуммина од повредените се државјани на Србија. Германската полиција засега не ги наведува причините за сообраќајката.

Повредените веднаш биле префрлени во болниците во блиските градови, а во акцијата за спасување учествувале и хеликоптери.

Би можело да ве интересира

Германците утре го бираат наследникот на Ангела Меркел

Катерина Павлова-Николовска

Меркел повика да се гласа за Лашет со цел „Германија да остане стабилна“

А1он

И покрај кризата во светот, Германија добро снабдена со гас

А1он

Привршува предизборната кампања во Германија

А1он

Два дена до изборите во Германија, Шолц води на анкетите

Ана Ололовска

Нови правила за невакцинирани работници во Германија – нема плата за време на карантин

А1он