(ВИДЕО) Србите со пцовки ги дочекаа косовските специјалци на граница: „Рамбо, дувај го“

Од:

Голем број незадоволни граѓани на Косово од српска националност, се собраа на административниот премин Јариње поради зголеменото присуство на специјалните единици на РОСУ и најавеното воспоставување на реципроцитет.

dobivaj vesti na viber

Повеќе од 20 возила на специјалните единици на косовската полиција се распоредени на административните премини Брњак и Јариње. На терен смена прават специјалните чувари на РОСУ, меѓу кои има снајперисти со пушки од голем калибар.

Србите од северот на Косово го блокираа преминот Јариње во двата правци, а видеото снимено на административниот премин Јариње ја открива големата нетрпеливост.

Насобраните Срби ги исмеваат припадниците на косовските специјалци од РОСУ, а видеото беше објавено на Фејсбук страницата „Борбени ефективи“.

-Еве го Рамбо! Дувај го Рамбо, му дофрлаат на еден од косовските специјалци.

Бројот на Срби собрани денеска на преминот Јариње е значително поголем отколку во текот на вчерашниот ден. Како што може да се види на видеото, тие ја дочекаа смената на стражата со пцовки.

Би можело да ве интересира

Дојави за бомби во над 130 учиилишта низ Србија

Мишел: Европската геополитичка заедница би го олеснила процесот на пристапување во ЕУ

Ана Ололовска

Градоначалникот на Приштина му го додели „Клучот на градот“ на црногорскиот претседател Ѓукановиќ

Ана Ололовска

Гуцати и Харадинај осудени на 4,5 годи затвор поради попречување на судски процес и заплашување сведоци

Катерина Павлова-Николовска

Синиша Мали со најголеми шанси за премиер на Србија

Почина Игор Старовиќ, пејачот на групата „Дивљи кестен“

Катерина Павлова-Николовска