ВИДЕО: Спасувачи претепале полски туристи на плажа во Бугарија

Од:

Полските туристи биле брутално претепани, удирани со тупаници, туркани и клоци од спасувачите на плажата во Сончев Брег пред очите на десетици возрасни и деца. По инцидентот, спасувачите ја напуштиле поморската станица што ја чувале и побегнале пред да пристигне полицијата. Неколку туристи снимиле видео од инцидентот.

Снимките се направени од далечина, но на нив се гледа како спасувачите, мажите во црвени панталони, ги туркаат и соборуваат туристите.

И покрај брановите и забраната на спасувачите, повозрасен пар влегол во морето и тоа било причина за инцидентот.

„Тоа беа некое повозрасно семејство, спасувачите тргнаа кон нив и почнаа да им свиркаат, да излезат. Луѓето одеа кон брегот и излегуваа. Во тој момент еден од спасувачите влегува во водата и почна физички да ги турка возрасните до брегот и да им вика. И физички да ги турка, грубо. Се чувствувавме страшно, всушност сите на плажата можеа да го видат – млади момчиња кои треба да спасуваат туристи, се однесуваат на таков начин груб начин“, вели Адријан еден од учесниците во инцидентот.

Младиот човек, заедно со неговиот татко Дариуш (40) биле блиску до инцидентот и интервенирале.

„Немојте да мислите дека отидовме таму да се караме. Минатата година имав операција на хематом со отвор на черепот, сега имам титаниумска плоча, ја знам мојата состојба и никогаш не би преземал ризик физички ако знам што ме очекува. Зборовите што им ги кажав на спасувачите беа: Опуштете се, зошто така, давајте без скандали, тоа се постари луѓе“.

„Еден од спасувачите ме удри мене, па татко ми. Татко ми падна на земја. Ме удриа втор пат, паднав, ме удрија по главата, каде што бев опериран. Мојата свршеница Марта дотрча, ја видоа како вели нешто и таа беше со нас, едниот ја удри и неа. Нема да верувате, но дојде мојот 13-годишен брат Себастијан и почнаа да го удираат, му ги скршија очилата. Не знам дали можам да препознаам спасувачите, но мора да се знае кој работел во четвртокот по 16.00 часот на ова место, а на еден од мажите му бил истетовиран крст на вратот“, ја опишува ситуацијата Адријан од негова гледна точка.

Во меѓувреме Бугарин од плажа повикал полиција, но патролата не ги нашла тепачите.

„Жал ми е што не можев повеќе да помогнам. Жал ми е што ти се случи и што не можев да интервенирам порано. Се срамам од мојата земја и се надевам дека ќе бидат фатени“. Бугаринот му напишал СМС на Адријан, повикал полиција и бил подготвен да сведочи во полициска станица.

Други Бугари од плажата го фотографирале инцидентот и ги дале снимките на полското семејство за да се одбранат, а спасувачите да бидат пронајдени и казнети.

Младиот човек, неговиот татко и неговата свршеница треба да бидат прегледани од лекар. Таткото има рана во задниот дел од главата, а Марта има хематом на едното око.

Извор: novinite.bg

Би можело да ве интересира

Ковачевски држеше лекции по Устав: Македонците во Бугарија треба индивидуално да си го остварат правото на самоопределување

Орце Костов

Само 169 Бугари од Македонија ќе гласаат на изборите во Бугарија, во Охрид не се пријавил ниту еден

Орце Костов

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Го начекаа во сауна, популарниот рапер брутално претепан

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Еден човек загина во масовна тепачка со секири и мотики на пазар во Бугарија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Борец спречи киднапирање на дете со неверојатна реакција: Го врза киднаперот во јазол

Предраг Петровиќ

Бугарија пред банкрот, доцни влезот во еврозоната

Горан Наумовски