ВИДЕО: Спасена Хрватка која со часови, повредена висеше на карпа на Вележ

Од:

Спасена е и пренесена во болница жена која со часови висеше од карпа на Вележ.

Како што јавуваат хрватските медиуми, акцијата за спасување завршила утрово во 4 часот и 30 минути. Повеќе информации за состојбата на повредената болницата ќе соопшти во текот на денот, но според првичните информации десната нога и ребрата и се повредени.

Таа била во група од 12 планинари од Загреб. Во еден момент се лизнала и паднала во провалија и останала да виси на карпата.

Во спасувачката акција учествуваа повеќе од 100 спасувачи, а спасувањето било тешко поради крајно непристапната локација.

„Во планинскиот предел Вележ кај месноста Вита Фелале се случи несреќа во која е повреден државјанин на Република Хрватска. Во тек е спасувачка акција“, соопштија вчера од Кантоналната управа на ЦЖ ХНК.

Претходно припадниците на хеликоптерската служба и по 20 летови не можеа да се доближат до повреддената планинарка.

Би можело да ве интересира

Силувач во Хрватска доби мала казна затвор само затоа што е учесник во Татковинската војна

ВИДЕО: Пијан возач упадна на рели трка во Хрватска, ќе се судреше со натпреварувач

Украина почна да извезува жито преку хрватските пристаништа

Денови на македонската култура во Задар и Шибеник

Предраг Петровиќ

Задарски таксист „киднапираше“ странец и му бараше 150 евра за такси превоз

Горан Наумовски

Забележани снајперисти на српскиот протест во Босна и Херцеговина

Горан Наумовски