(ВИДЕО) Со бои нападната зградата на грчкиот Парламент

Од:

Непознати лица со црвена и црна боја и пиротехнички материјал ја нападнаа зградата на грчкиот Парламент, јави дописничката на МИА од Атина.

Според првичните информации, инцидентот се случил 15-тина минути по 14 часот по локално време, кога групата лица преку скалите над споменикот на Незнајниот јунак успеале да стигнат до дворот на Парламентот и да фрлат бои врз објектот.

Не е исклучено зад нападот да стои некоја анархистичка група или „Рубикон“, а инцидентот да е уште еден од низата акции во знак на солидарност и поддршка со еден од лидерите на терористичката организација „17 Ноември“, Димитрис Куфодинас.

Грчкиот Парламент се наоѓа на плоштадот Синтагма во строгиот центар на Атина и важи за еден од најдобро обезбедуваните објекти.

Би можело да ве интересира

Во Грција казнети 615 лица за неносење маска и осум туристи за непополнет формулар за влез во земјата

А1он

ЕУ одобри 130 милиони евра за изградба на затворени центри за бегалци и мигранти на три грчки острови

Ана Ололовска

Задолжителна маска и на палубите на бродовите и траектите во Грција

Ана Ололовска

ВИДЕО: Мал авион се урна врз зграда во село во близина на грчкиот град Серес

Ана Ололовска

Кипар воведува задолжителен тест за туристите од Грција

Ана Ололовска

Полиција на грчките острови, има приведени и казнети

А1он