(ВИДЕО) Симнато српското знаме: Не можеле да се напијат кафе и да го гледаат

Од:

Граѓанин на Хрватска во Пожега го симна знамето на Србија, кое беше поставено таму заедно со другите знамиња на земјите учеснички на филмскиот фестивал.

dobivaj vesti na viber

По повод едноминутниот филмски фестивал, кој воедно е и најстариот меѓународен филмски фестивал основан во Хрватска, на кој учествуваат кинематографери од земји ширум светот, во центарот на Пожега беа поставени знамињата на земјите учеснички на фестивалот, меѓу кои и знамето на Србија.

Меѓутоа, во понеделникот вечерта, млад човек успеал да се качи на јарболот и да го симне српското знаме.

Порталот, Požeški.hr, кој објави и видео од младиот човек кој го симнал српското знаме, наведува дека „можеби оваа тема немаше да добие толкаво внимание доколку српското знаме не беше поставено покрај локалите во Пожега“. .

Жителите на Пожега мораа да го гледаат знамето со денови на кафе. Тоа со причина предизвика силен револт кај многу сограѓани, бидејќи Пожега и Пожешкиот регион изгубија многу синови и татковци во агресијата на нашата татковина во 1991 година“, наведува порталот. .

Исто така, се додава дека добиле информација дека младиот човек кој го симнал знамето изгубил член од блиското семејство во Татковинската војна, а синоќа го симнал и знамето на Србија бидејќи смета дека не му е место на плоштадот Света Троица, како и многу сограѓани кои го поддржаа.

Би можело да ве интересира

Објавени се вознемирувачки снимки од разговорот на починатиот хрватски новинар Владимир Матијаниќ со дежурните лекари

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голем пожар на Хвар, загина човек

Горан Наумовски

Најмалку 11 лица загинаа, a 34 се повредени во автобуска несреќа во Хрватска

Горан Наумовски

ВИДЕО: Едно загинато лице и седуммина повредени во тешка сообраќајна несреќа близу Загреб, сообраќајот во прекин

А1он

Одбележување на 27 годишнината од акцијата „Бура“

А1он

Европа планира да гради нова балканска енергетска рута

А1он