ВИДЕО: Силно невреме на границата меѓу Србија и Хрватска, Србите го биеја градот со 800 ракети

Од:

Страотно невреме со силен ветер, пороен дожд и град попладнево го зафати регионот на Срем, близу до границата меѓу Србија и Хрватска, а локалните власти со крајни напори се обидуваа да ги спречат штетите на земјоделските култури од градот, кој на одредени места имал големина на топче за голф, според локалните медиуми.

Српските власти соопштија дека во текот на денот, од вкупно 99 лансирни центри на територијата на државата, истрелани се рекорден број градобијни ракети – 838, со што е спречена несогледлива штета на земјоделските површини.

Силно невреме со поројни дождови и град имало и во централна Босна, како и во Загреб, каде се поплавени улиците. Метеоролозите најавуваат можност за слично време и во следните денови, во кои се очекуваат сончеви и топли денови во кои попладне и навечер ќе настапува наоблачување со дожд и грмежи.

Би можело да ве интересира

Британски министер: Белград и Лондон потпишаа документ против руско мешање

Ландов

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници, евакуирани околу 350 лица

Ландов

ВИДЕО: Нова експлозија во фабриката „Слобода“ во Чачак, тројца повредени работници

Катерина Павлова-Николовска

Македонците кои примија АстраЗенека во Србија мораат да се ревакцинираат во истиот град

Жарко Настоски

Вулин: Да им се забрани влез во Србија на црногорските пратеници што гласаа дека во Сребреница имало геноцид

Жарко Настоски

Србија се поднови со ракетен систем од Кина, верзија на рускиот „С-300“

Жарко Настоски