ВИДЕО: Силен дожд ги поплави улиците на Хвар

Од:

Хвар денеска го зафати невреме. Силен дожд за кратко време ги поплави улиците и плоштадите на Хвар, предизвика одрони и поплави некои згради.

За само еден час во градот Хвар наврнале 90 литри дожд на метар квадратен, а во последните 24 часа над 120 литри, што е повеќе од просечната количина на врнежи што паѓа во ноември, објави порталот Индекс.

„Имаме многу проблеми со дождовницата. Гаражите ни пловат, се е полно со вода“, изјави за „Далмација Данас“ командантот на доброволната противпожарна бригада Хвар, Никола Шкаре.

„Ние непрекинато пумпаме, а дождот не престанува. Проблемот е што телефоните се расипани, за тоа ја известивме и полицијата“, додаде тој.

Во Хвар проблем се и силните громови кои предизвикаа голема штета на електрониката, изгореа бројни електрични уреди, а дел од просторот остана без телефонска линија.

Околу 14.15 часот пожарникарите добиле дојава дека удар на гром предизвикал пожар на покрив од семејна куќа.

Како што изјави за „Далмација денес“ командантот на пожарникарите на Хвар, интервенцијата е во тек, а според првите информации нема повредени.

Би можело да ве интересира

Милановиќ: Предавник е секој оној од Хрватска кој ќе гласа за санкции кон Додик

А1он

Хрватска ги советува своите граѓани да не патуваат во Украина

А1он

8.471 нов случај на Ковид-19 во Хрватска

Ана Ололовска

7.095 нови случаи на инфекција со коронавирусот во Хрватска

Ана Ололовска

Речиси 17.000 заразени во Хрватска

Ана Ололовска

Хрватска постави нов рекорд, се чекаат резултатите од брзите тестови

Ана Ололовска