ВИДЕО: Шок бомби, експлозии и сирени во Косовска Митровица

Од:

Во северниот дел на Косовска Митровица, во тек е акција на косовската полиција, а граѓаните се собраа и ја блокираа улицата Кнез Милош.

dobivaj vesti na viber

Според новинар од Косово онлајн, косовската полиција која дошла од Јужна Митровица упаднала во една од градските аптеки за да ги провери царинските документи на Косово.

По тоа луѓето се собрале, изразувајќи незадоволство од акцијата, а ситуацијата ескалирала кога косовската полиција почна да фрла шок бомби и солзавец.

Според информациите на тој портал, полициски акции има на повеќе места на север, во близина на Северна Митровица и во Звечан, а во овој момент нема потврдени податоци дали биле ангажирани и членови на РОСУ, туку станува збор за припадници на интервентната полиција.

Откако започнала акцијата, постојано се слушаат сирени за тревога во Северна Митровица, а крстосницата кај Техничкото училиште е блокирана.

Според некои наводи, во тек е заплена на српска стока.

Според порталот Косев, незадоволните Срби одговориле со камења, по што косовската полиција фрлила солзавец.

За време на пресметката, причинета е материјална штета на неколку цивилни автомобили паркирани во близина. Специјалците се обидоа да стигнат до Техничкото училиште, но тие се откажаа и се вратија неколку метри подоле кон бошњачката населба.

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Разговорите за новата српска Влада се уште не се почнати, подготвени сме за соработка со СНС

Ана Ололовска

Еден загинат и седуммина повредени во вооружена пресметка меѓу мигранти во Суботица

Ана Ололовска

Српската Влада ги ограничи цените за брашното, зејтинот, млекото, шеќерот и ги намали акцизите за горивата

А1он

Вучиќ: Се планира општ напад на северот на Косово, одговорот ќе биде брз и решителен

А1он

Рама објави што разговарал со Бајден и оти на самитот побарал Косово веднаш да биде покането во “Партнерството за мир”

А1он

Милановиќ: Никаде не пишува дека Србија мора да го признае Косово