(ВИДЕО) Шести протест во Белград и ултиматум до Вучиќ: Чекаме уште една недела

Од:

Ако за една недела не бидат исполнети барањата што шести пат вечерва ги повторија демонстраните во Белград, протестите ќе заземат нова форма. Ова е пораката од денешниот нов голем собир во српскиот главен град.

Да се запре промовирањето на насилството на јавниот простор е основното барање. Се бара и разрешување на првите луѓе на МВР, безбедносно-информативна агенција и членовите на Советот на Регулаторното тело за електронски медиуми.

И на денешниот собри се обратија познати имиња од јавниот живот, актери, новинари.

Протестите се одржуваат по двете масовни убиства што ја потресоа Србија во почетокот на минатиот месец, а насобраните бараат властите да одговараат за начинот на кој реагирале на трагедиите.

Би можело да ве интересира

Во Србија: Маж нападна момчиња, па налета со автомобил да ги прегази

Горан Наумовски

Во Србија: Уапсена е голема група педофили кои демнеа жртви од три до 14 години

Експлодираше машина за производство на ракетно гориво

Мајка и ќерка осомничени за убиство на маж кај Пожаревац

Горан Наумовски

Србин силувал деветгодишна братучетка, ќерка на неговиот вујко

Инцидент близу Лесковац: Млад човек прободен со нож во грбот, стомакот и десната нога