(ВИДЕО) Шефот на полицијата на БиХ во Дубровник и се закани на новинарка: Ќе ти го скинам гркланот

Од:

Началникот на униформираниот сектор на Федералната полициска управа на Босна и Херцеговина (ФУП), Зоран Чегар денеска се појави пред Општинскиот суд во Дубровник.

Таму почна неговото судење под обвинение дека за 20.000 евра го измамил Дарко Марковиќ, сопственик на агенцијата за јахти и рент а кар „Пожуре“ од Мљет, пишува Центарот за истражувачко новинарство (ЦИН). Тој пред судот рече дека не се смета себеси за виновен.

Новинарите на ЦИН стоеја пред судот и сакаа да го прашаат за коментар. Чегар бурно реагираше и на новинарката и рече дека „ќе и го скине грлото“.

За што се товари Чегар?

Во средината на 2017 година, Чегар побарал од Марковиќ да му продаде Мерцедес Е класа и брод во сопственост на компанијата, според обвинението на ДОРХ. Чегар рекол дека ќе му плати кога ќе го продаде земјиштето во Босна и Херцеговина, иако знаел дека тој не е сопственик . На Марковиќ му ветил и награда доколку неговото име не стои во договорот. Тој сакал да го прикрие купувањето со образложение дека е висок полицаец и дека не сака да се поврзува со овој бизнис, пишува ЦИН.

Марковиќ се согласил и со полномошно ги предал автомобилотот и бродот. Чегар го препродал автомобилот и на Марковиќ не му платил 20.000 евра, туку побарал од него да купи уште еден брод за 40.000 евра. За возврат понудил дел од земјиштето во Босна и Херцеговина, но Марковиќ одбил и побарал пари за веќе доставениот мерцедес и бродот.

Денес, Чегар е сопственик на луксузна катна куќа во Сараево, станови во Бјелашница и Неум, како и огромни земјишни поседи со неколку згради на висорамнината Нишиќ. Дел од имотите не ги запишал бидејќи се изградени без одобренија за градба. Чегар имотот го стекнал во Нишиќи кај Сараево и во Барице со помош на фиктивен договор и фалсификувани документи.

Чегар до новинарката: Ќе ти го скинам гркланот

Новинарите на ЦИН открија дека шефот на униформираната полиција на ФБиХ е обвинет за измама во Хрватска и затоа му се суди во Дубровник. Неговите претпоставени не знаеле што прави Чегар, а кога приказната била објавена министерот на Сојузното МВР Аљоша Чампар најави истрага за утврдување на одговорноста на Чегар.

„Ако сето ова е вистина, тогаш мислам дека е навистина апсурдна ситуација кога човек е обвинет за измама, а тој одлучува за правата и должностите на другите полицајци“, коментира Чампар.

Адвокатот на Чегар, Гордана Грубеша, на предлог на нејзиниот клиент, предложи судењето да биде затворено за јавноста, бидејќи тој е оштетен од медиумските извештаи. Таа рече дека може да одговара на новинарски прашања надвор од судот. Судот не донел одлука по тоа барање.

Откако новинарите на ЦИН побараа коментар од Чегар пред судот, тој реагираше бурно. „Немој да ти го скинам гркланот“.

Ова не е првпат Чегар да им се заканува на новинарите на ЦИН – во текот на истражувањето тој одбил да зборува во телефонски разговор, пцуејќи и заканувајќи се. Потоа алудираше на својот став и рече дека бил „информиран од разни луѓе“ за новинарската работа и дејност, пишува ЦИН.

„Знам се, не работам во трафика, изјави полицаецот Чегар.

Би можело да ве интересира

Повеќе од сто осомничени опфатени со истрагата во БиХ поврзана со апликациите „Скај“ и „Аном“

Изетбеговиќ: Без СДА не може да се формира влада во Федерацијата БиХ

Ана Ололовска

Додик за „Заедницата на српски општини“ во Косово: Еден ден тоа ќе биде Република Српска

Ана Ололовска

Се излеа реката Дрина, поплавени земјоделски површини и градска плажа

Ана Ололовска

Нарко бос си ја сошил устата во босански затвор

Изетбеговиќ по 23 години нема да биде на власт во БиХ

Ана Ололовска