ВИДЕО: Ретка глетка во Загреб – Срби цупкаа на „Ужичко“ пред банот Јелачиќ

Од:

Невообичаена сцена денеска можеше да се забележи на централниот плоштад во Загреб, каде група српски играорци го развеаја знамето на својата земја и го изиграа традиционалното „Ужичко коло“ пред споменикот на банот Јосип Јелачиќ.

Видеото предизвика неверување, а многумина коментираат дека по долгогодишното непријателство меѓу Србите и Хрватите, во Белград почесто можеле да се видат слични сцени во кои учествувале Хрвати, но обратните случаи биле речиси незамисливи.

Во моментов во Загреб се случува голем фолклорен фестивал, на кој учествуваат и културно-уметнички друштва од Србија. Според локалните медиуми, настапот на српските играорци не бил дел од официјалната фестивалска програма, туку спонтан.

Би можело да ве интересира

Шеста хрватска социјална недела: Хрватска во длабока демографска криза

Ана Ололовска

Собирање потписи за референдум во Хрватска за заштита на куната како валута

Хрватите од денеска може да патуваат во САД без визи

Словенечко-хрватската комисија за Кршко задоволна од работата на нуклеарната електрана

Ана Ололовска

Во Хрватска расте бројот на новозаразени луѓе со Ковид-19

Ана Ололовска

Во Хрватска со владина уредба на 30 дена ограничени цените на горивата

А1он