ВИДЕО: Расте бројот на жртви во Турција по експлозијата во фабрика за пиротехника

Од:

Најмалку четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени во денешната експлозија во фабриката за пиротехника во северниот дел на Турција.

Фабриката се наоѓа во предградието на градот Хендек, во провинцијата Сакарја, изјави гувернерот на Четин, Октај Калдирим за новинската агенција Анадолија.

Турскиот министер за здравство Фахретин Коча, кој отиде на местото на несреќата, рече дека 97 од повредените се префрлени во болница, од кои само еден човек се наоѓа во критична состојба.

Локалните власти ги блокираа патиштата до фабриката поради мали експлозии што го отежнуваа обезбедувањето помош и гасењето на пожарот по првата експлозија, чија причина сè уште не е позната. Пожарот беше ставен под контрола неколку часа подоцна, јавија турските медиуми.

Би можело да ве интересира

Ердоган се закани: Доколку биде нападнат турскиот брод во Средоземното море, противникот ќе плати скапо

А1он

ФБИ ќе учествува во истрагата за експлозијата во Либан

А1он

Турскиот брод кружи на работ од грчкиот континентален гребен, тензиите не се смируваат

А1он

По тензиите меѓу Турција и Грција, Макрон испраќа воени бродови во источниот Медитеран

А1он

Мицотакис: Ниту една провокација нема да остане неодговорена

А1он

Турскиот брод „Орус рејс“ го смени правецот – грчки бродови го следат, Атина бара да го напушти реонот

А1он