(ВИДЕО) Првата жртва на невремето во Грција: Загина сточар, едно лице исчезна

Од:

Едно лице загина, а едно се води за исчезнато по тешките временски услови кои ги создаде бурата „Даниел“ која ја погоди Грција.

Според првичните информации, 70-годишен сточар загинал во областа Агиос Георгиос во Ано Волос кога бил смачкан од ѕид до неговата куќа кој се урнал поради големо количество вода. Според информации, сточарот се обидувал да им пријде на своите животни.

Уште едно лице е исчезнато во реонот на Волос кога неговиот автомобил бил однесен од порој. Најтешка е состојбата во Волос каде се поплавени улици, куќи и возила, а уништени се и бројни дрвја. Метеоролозите најавуваат дека лошото време ќе се задржи и во следните неколку часа.

Градоначалникот на Волос го повтори апелот луѓето да останат дома, а на Фејсбук објави слики од хаосот по невремето. На социјалните мрежи беа објавени и видеа од празни и уништени плажи во Грција, по невремето кое однесе лежалки и чадори.

Би можело да ве интересира

Грците го прекинаа транспортот на руска нафта

Катерина Ѓуровски

ЦУК: Од силен ветар паднати и оштетени кровови, фасади, дрвја, оштетени автомобили, пожари

Предраг Петровиќ

Земјотрес ја стресе Грција

ВИДЕО: Објавени сателитски снимки од движењето на бурата над Европа

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Авион на Рајанер во борба со невремето, не успеа да слета

(ВИДЕО) Силната бура што ја погоди Европа однесе жртви од Холандија до Италија

Катерина Ѓуровски