ВИДЕО: Прв дел од руски ПВО систем испорачан во Србија

Од:

На Армијата на Србија денеска и беше испорачан првиот дел од рускиот ПВО систем Панцир С1. Тоа го потврди српскиот министер за одбрана Александар Вулин.

Панцир С1 беше донесен со руски транспортен авион.

Со таа набавка на одбранбено оружје „единствено такво во регионот“, Србија продолжува со јакнење на одбранбената моќ и зголемување на потенцијалот на спротиставување, се вели во соопштение од Министерството за одбрана.

Договорот меѓу Србија и Русија за набавка на една батерија од Панцир С1 составен од шест одделни системи, беше склучен лани.

Би можело да ве интересира

Пациентите сместени во карантинот на Белградскиот саем утре најавија штрајк со глад

А1он

Русија ги запира сите летови за враќање на Руси од странство

А1он

Харадинај: ЕУ го забавува решавањето на косовско – српскиот спор со именувањето на Лајчак за посредник

А1он

Борел: Пандемијата ќе ја забави работата за дијалогот Белград-Приштина

А1он

Нови 305 случаи на коронавирус во Србија, вкупно 1476

А1он

Лутовац: Обраќањата на Вучиќ внесуваат вознемиреност и страв кај граѓаните на Србија

А1он