ВИДЕО: Протестот остави пустош во Тирана, повредени полицајци и запалени новогодишни елки

Од:

Повредени најмалку десетина полициски службеници, оштетувања на зградите на Владата и Министерството за внатрешни работи, оштетени полициски возила, уништен дел од новогодишното украсување, запалени новогодишни елки и контејнери – ваков е билансот од насилниот протест одржан вечерва во Тирана.

На неколкучасовниот протест поради убиството на 25-годишниот Клодјан Раша, кој беше застрелан од полициски специјалец пред својот дом откако наводно не послушал наредба, се бараа оставки од министерот за полиција Сандер Лешај и од премиерот Еди Рама.

Демонстрантите се собраа почна пред Министерството за внатрешни работи, каде почнаа да фрлаат тврди предмети кон полицијата, па продолжија пред Владата и пред зградата на општина Тирана, па на плоштадот „Скендербег“. Беа фрлани и петарди, камења и други предмети.

Имаше обид за насилно влегување во Владата, но таму интервенираа припадниците на специјалната полициска единица, поддржани од гардистите и други полициски структури. Полицијата употреби солзавец и ги разби демонстрантите на неколку помали групи, кои потоа се разотидоа.

Простестот го организираа граѓаните преку социјалните мрежи под мотото „И ние сме Клодјан“, по вчерашното убиство на 25-годишното момче во населбата Лапрак во Тирана.

Протести имаше и во други албански градови: Ѓирокастро, Валона, Драч.

Би можело да ве интересира

Протести во Вашингтон додека Врховниот суд ги слуша аргументите за случајот со кој се легализираше правото на абортус

А1он

ВИДЕО: Рама пречекан со тапани на пуштањето во употреба на „Патот на Арбр“ кој ги поврзува албанска Пешкопеја со Дебар

А1он

Протести ширум светот против Амазон

А1он

Заедничката седница на владите на Албанија и Косово

Албанија го ратификува договорот со Македонија за заеднички контроли на граничните премини

А1он

Албанија се задолжи со 650 милиони евра преку еврообврзница

А1он