ВИДЕО: Протести во Црна Гора, се бара оставка на Владата

Од:

Групата која се нарекува „Црногорска пролет“ денеска повторно огранизраше протест против владата на Здравко Кривокапиќ од која бараат оставка. Учесниците на собирот носеа црногорски и знамиња на НАТО и пееја патриотски песни.

Граѓаните кои излегоа на протестот и денеска го блокираа патот Подгорица-Никшиќ поради што дел од нив добија и прекршочни пријави.

Демонстрантите најавија дека ако не им бидат исполнети барањата ќе ги радикализираат протестите.

Протестите се поради намерата на Владата да ги измени критериумите за добивање црногорско државјансто со што како што тврдат власта сака да им овозможи државјанста на околу 62 илјади странци пред се Срби и Руси по што според Уставот тие би биле внесени во избирачкиот список.

Би можело да ве интересира

Од идната недела Црна Гора се отвора за туристи

Ана Ололовска

СДСМ: Зад утрешните протести против образовните реформи стои ВМРО-ДПМНЕ

Протестен собир „во солидарност со палестинскиот народ“ во недела во Скопје

Жарко Настоски

Брисел: Посебната методологија за проширување ќе се примени на Србија и Црна Гора

Жарко Настоски

Косово: Уапсени опозициски активисти, фрлале боја на владината зграда

Жарко Настоски

Во Црна Гора почнува масовна вакцинација

Ана Ололовска