(ВИДЕО) Протест во Приштина, „летаа“ и димни бомби – се бара оставка од Курти

Од:

Денеска на главниот плоштад во Приштина се одржа протест со барање за оставка од привремените институции на премиерот на Приштина, Албин Курти.

Демонстрантите ги симнаа знамињата на Косово пред зградата на Владата и поставија бели знамиња бидејќи, како што рече претставникот на организаторот, претседателот на СДП, Дардан Молиќај, „Курти се предаде во Охрид“.

Димни бомби беа фрлени и пред седиштето на владата, а тој чад, како што рече Молиќај, претставува „мрак во кој Курти ги внесе граѓаните на Косово“.

Протестот беше организиран од непарламентарната Социјалдемократска партија на Косово, отцепено крило на движењето Самоопределување, на чело со Албин Курти. Протестот го поддржаа и некои членови на Демократската партија на Косово и Здружението на воени ветерани, т.н.

Опозициските партии бараат оставка од Албин Куртија бидејќи, како што тврдат, тој со Охридскиот договор го прифатил создавањето на Заедницата на српските општини и со тоа ја сменил политиката што со години ја заговарал и ја загрозил државноста на Косово.

Би можело да ве интересира

Ескобар: Курти има два дена да одговори на нашите барања

ВИДЕО: Србите од Лепосавиќ и американските војници си ги одмерија силите во влечење јаже

Катерина Павлова-Николовска

Околу 500 турски специјалци пристигнаа во касарната „Султан Мурат“ во Косово

Вучиќ и Курти на средби со Лајчак и Ескобар

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: КФОР ја отстрани бодликавата жица во Звечан

Катерина Павлова-Николовска

Бујар Османи понуди план за Косово: Да се повлечат специјалните сили на Косово и да се организираат општински избори

Орце Костов