(ВИДЕО) Протест на Албанците во јужниот дел на Митровица, полицијата ги спречи да го поминат мостот

Од:

Неколку десетици Албанци, претежно млади и тинејџери, се собраа во близина на мостот во јужниот дел на Митровица, одговарајќи на повиците од социјалните мрежи да „маршираат кон север“.

Протестот мина Мирно, но полицијата го зголеми присуството на мостот што води кон северниот дел на Митровица.

Забележливо беше и зголеменото присуство на карабинери. Полицијата не дозволи насобраните да се движат кон север.

Би можело да ве интересира

Вучиќ на Си-Ен-Ен: Ги цениме извештаите од САД, но проблем е што не се целосно точни

Велика Британија испраќа 200 војници да се приклучат на КФОР на Косово

Во Лепосавиќ: Петмина приведени поради наводно нелегално преминување на административната линија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Снајперитст го застрела еден од вооружените Срби на Косово

Koсовската полиција претепа тројца српски момчиња во Зубин Поток: Биле пресретнати на локален пат

(ВИДЕО) Косовскиот министер објави снимка од внатрешноста на вилата на Радоичиќ: Тој е Пабло Ескобар

Предраг Петровиќ