ВИДЕО: Припадници на ЕУЛЕКС ги претресуваат куќите на Тачи, Селими и Весели

Од:

Припадници на ЕУЛЕКС ги претресуваат куќите на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, шефот на пратеничката група „Самоопределување“ во Собранието, Реџеп Селими и станот на лидерот на ДПК, Кадри Весели, јави Танјуг повикувајќи се на приштински медиуми.

Според некои медиуми, пред куќата на Тачи бил виден и поранешниот министер за правда Абелард Тахири.

Силите на ЕУЛЕКС од утрово се и во седиштето на Демократската партија на Косово, додека пред просториите на партијата има припадници на косовската полиција. Полицајци има и пред семејните домови на Селими, Тачи и Весели, јави и агенцијата Бета.

Тачи и Весели од вчера се во притвор во Хаг, откако Специјалниот суд го потврди обвинението против нив во кое, заедно со други осомничени, се обвинуваат за голем низа воени злосторства на Косово, вклучувајќи и речиси 100 убиства.

Би можело да ве интересира

Заев се сретна со претставници на Македонската горанска заедница на Косово

Жарко Настоски

Конечни резултати на косовските избори: Партијата на Курти освои речиси половина од гласовите

САД се против истрагата на Судот во Хаг за злосторства над Палестинците

Идниот косовски премиер Курти се сретна со албанскиот државен врв

Жарко Настоски

Курти од Тирана: Албанските граѓани имаат потреба од промени

Ана Ололовска

Курти им се заблагодари за честитките на Нетанјаху и Ердоган, не го спомнува Ерусалим

Ана Ололовска