ВИДЕО: Претседателот на Претседателството на БиХ „превртува очи“ додека зборува Додик

Од:

Претседателот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комиќ превртува очи, врти глава и се подсмева во текот на обраќањето на српскиот претставник во Претседателството, Милорад Додик, а по средбата со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

dobivaj vesti na viber

Бројните камери на настанот го забележале неговото однесување. Тој во неколку наврати гледа нагоре, се подсмева и врти со главата додека зборува Додик.

Додик по средбата со Ердоган изјави дека Република Српска не прифаќа наметнати решенија и дека се залага за решавање на отворените прашања со внатрешен дијалог.

„Не верувам дека странците можат да воведат ред во земјата, веруваме во внатрешен договор“ – рече Додик.

Тој уште еднаш потенцираше дека Република Српска не може да прифати неизбран странец да донесува закони и истакна дека верува само во дијалог и догвор, а дека до секое решение треба да се дојде по мирен пат.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Голем пожар зафати фабрика во Бихаќ

Катерина Павлова-Николовска

Шарл Мишел во Сараево на средби со членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина

Пахор предлага ЕУ да и додели кандидатски статус на БиХ веднаш и без услови

Изетбеговиќ: Односите во БиХ се толку лоши, што сега не е возможна изборна реформа

Нов земјотрес во БиХ со јачина од 3,9 степени

Катерина Павлова-Николовска

Германија суспендираше четири проекти во Република Српска во вредност од 105 милиони евра

А1он