ВИДЕО: Потоп во Италија, најави за силни невремиња и на Балканот

Од:

Поради невремето и обилните врнежи во Италија, во Ломбардија е на сила црвен метео аларм.

Портокаловиот аларм е активиран во провинциите Фриули-Јулија, Лигурија, Болзано, како и делови од Пиемонт, Тоскана и Венето.

Во Џенова за еден час паднале 80 милиметри дожд на квадратен метар, што предизвикало поплави низ градот, проблеми во сообраќајот и прекин на пругата Торино-Џенова.

Силно невреме синоќа ја зафати провинцијата Лигурија, објави „Република“.

Жолтата метеоролошка тревога е на сила во италијанските провинции Абруцо, Кампанија, дел од Емилија-Ромања, Тоскана, Венето и Пиемонт, во Лацио, дел од Молизе, во провинцијата Тренто, но и во големи делови од Сардинија и Умбрија.

Најави за нови силни невремиња доаѓаат и од балканските држави, предупредувања има во Хрватска и во Србија.

Во текот на овој месец силни невремиња со поплави ја зафатија Словенија, но и делови од Хрватска.

Би можело да ве интересира

Бугарското МВР нема податоци дека Палевски е кај нив: За него нема ниту меѓународна потерница

Земјотрес во Србија

Земјотресот ја погоди Србија

Лавров: Србија нема да ја примат во ЕУ додека не го признае Косово

Орце Костов

(ВИДЕО) Детали за експлозијата во Загреб: Фрлил две бомби и избегал, ќе настрадаше семејство со мало дете

Катерина Ѓуровски

Во Загреб одекна силна експлозија, полицијата предупреди: „Не излегувајте надвор“