ВИДЕО: Полицијата во Истанбул со солзавец спречи марш на жените

Од:

Турската полиција со солзавец синоќа растера неколку илјади жени кои се собраа во центарот на Истанбул на марш по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на жената.

dobivaj vesti na viber

Жените се собрале на плоштадот „Таксим“ каде што планирале да го почнат маршот, но неколку стотини полицајци им го блокирале патот за да ги спречат да тргнат по главната пешачка авенија.

Како што пренесуваат агенциите, полицијата фрлила солзавец за да ги растера жените.

Би можело да ве интересира

Двајца загинати во пад на мал авион во близина на фабрика за гас во Турција

Ана Ололовска

Турција: „Неутрализирани се“ 326 курдски милитанти

А1он

И покрај високата инфлација, во Турција повторно намалена референтната каматна стапка

Ирак ќе распореди граничари на границата со Иран и со Турција

А1он

Турски министер: Досега гаѓани се 471 мета и неутрализирани се 245 терористи во Ирак и Сирија

А1он

(ВИДЕО) Најмалку 50 повредени во земјотресот во Турција: Искршени автомобили, испукани ѕидови и прекини на струја

А1он