ВИДЕО: Полицијата со водени топови и со солзавец ги растеруваше демонстрантите против вакцинацијата во Солун

Од:

Грчката полиција со водени топови и со солзавец ги прекина протестите на повеќе илјади демонстранти кои излегоа на улиците на Солун како израз на револт против задолжителната вакцинација против Ковид-19.

Демонстрантите со сигнални ракети ја гаѓале полицијата, соопштија властите. Полицијаците спречиле демонстрантите да дојдат до местото каде што грчкиот премиер Киријакос Мицотакис држеше говор поврзан со економијата.

Вообиачаено ова годишно обраќање на премиерот привлекува демонстранти и предизвикува протести.

Меѓу демонстрантите беа противници на различните економски политики на грчката влада и задолжителната вакцинација против коронавирусот.

Грција суспендираше скоро 6.000 здравствени работници што не се вакцинираа до 1 септември.

Би можело да ве интересира

Македонските граѓани ќе влегуваат во Грција под истите услови како и во претходниот период

Постепено се отвораат Универзитетите во Грција

Три од десет случаи на Ковид-19 во Грција се кај деца од 4 до 18 години

Катерина Павлова-Николовска

Грчката полиција нема да ги апси просветните работници по тужби од родители кои не веруваат во Ковид-19

Во Грција секоја седмица ќе се објавуваат податоци за случаи на Ковид-19 кај учениците

Условите за влез во Грција за македонските граѓани остануваат исти уште една седмица

Катерина Павлова-Николовска