ВИДЕО: Почна производството на вакцината „Спутник V“ во Србија

Од:

Првите количества од руската вакцина „Спутник V“ произведени во институтот „Торлак“ во Србија излегоа од производната лента денеска, јавија српските медиуми.

Вакцината во иднина ќе може да се извезува во земјите од регионот, соопшти Рускиот фонд за директни инвестиции.

Фондот и Институтот за вирусологија и вакцини „Торлак“ објавуваат дека е започнато производството на руската вакцина против коронавирусот „Спутник V“ во Србија. Со тоа, Србија стана прва земја во јужна Европа која ќе ја произведува вакцината во согласност со највисоките стандарди,“ соопшти Фондот.

„Во склад со договорите кои се постигнати меѓу РФДИ и институтот „Торлак“, во Србија во краток рок беше покренато производство на вакцината „Спутник V“. Србија е првата европска држава која почна да ја произведува руската вакцина“, изјави директорот на Фондот, Кирил Дмитриев.

Би можело да ве интересира

Италија: По примање прва доза вакцина, смртноста од Ковид-19 намалена за 95 отсто

Мери Јордановска

Вакцинација за ситe угостители и извинување од Филипче, бара Независната угостителска комора

Анкета: Повеќето Германци против повластувања за вакцинираните против Ковид-19

Ана Ололовска

Вучиќ: Граѓаните на Македонија, БиХ и Црна Гора наскоро ќе можат да се вакцинираат во Србија

Ана Ололовска

Во Албанија над 200 илјади лица примиле две дози од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

Австрија: Руската и кинеската вакцина против Ковид-19 нема засега да бидат внесени во „зелениот пасош“

Ана Ололовска