(ВИДЕО) Пленковиќ и одговори на Србија: Сега станав главен усташ

Од:

По обвинувањата од Србија дека Хрватска лобирала ЕУ да и забрани на Србија да увезува руска нафта во новиот пакет санкции против Русија, хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ зборуваше од Прага.

dobivaj vesti na viber

„Сега сум на чело на усташите во Србија. Сега од таблоидите се преселивме во овие, под наводници, посериозни медиуми. Но, овде работите треба да се кажат како што се“, рече тој, пренесува N1.

„Прво, сè што беше усвоено на ниво на ЕУ беше усвоено заедно. Второ, Србија, и тоа го кажав неколку пати, не може да седи на две столчиња во овие околности. Не може да дојде овде, да разговара за европската перспектива, да очекува големи чекори напред и да не почитува никакви санкции против Русија.

„Првпат доживеав дека сум усташ, тоа е реторика која е надвор од секакви рамки и надвор од секој разум. Србија нема да биде загрозена“, изјави премиерот пред средбата.

Би можело да ве интересира

Во Србија од 1 јануари поскапува струјата за осум и гасот за 11 отсто

А1он

Пресврт на Србија во судиското надополнување

А1он

Јеремиќ: Резолуцијата за санкции против Русија е кукавичко јајце на Вучиќ за опозицијата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Филмско апсење во Белград: Пронајдени 100 килограми кокаин

Ана Ололовска

Ѓедовиќ: Србија oд јануари ќе увезува струја од Азербејџан, пристига и кинеска опрема за нова ТЕ Костолац

Ана Ололовска

Во полициска акција во Србија илјада мигранти префрлени во прифатни центри, откриено оружје и муниција

Ана Ололовска