(ВИДЕО) Пленковиќ: Хрватска ќе испрати оружје во Украина

Од:

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ денеска најави испраќање заштитна опрема и оружје за Украина, како и подигање на состојбата на подготвеност за прием на бегалци.

dobivaj vesti na viber

– Денеска ќе донесеме одлука за испраќање воена помош за Украина – заштитна опрема и пешадиско оружје во вредност од 124 милиони куни (повеќе од 16,3 милиони евра), истакна Пленковиќ на седницата на хрватската Влада.

Меѓу другите мерки, хрватскиот премиер најави и забрана за руски летови во хрватскиот воздушен простор и пристапување на Хрватска кон одлуката на ЕУ за исклучување на некои руски банки од системот СВИФТ (SWIFT).

– За Хрватска нема дилема, можеме да бидеме само на страната на демократска и суверена Украина. Ги повикуваме Русија и рускиот народ да ја прекинат оваа неразумна воена кампања, да се вратат на политиката на разумот и дијалогот, додаде Пленковиќ.

Би можело да ве интересира

Зеленски од членките на НАТО побара поголема финансиска и помош во оружје

Ана Ололовска

САД и нивните сојузници замрзнаа 330 милијарди долари од почетокот на руската инвазија врз Украина

Ана Ололовска

Санчез до Путин: Нема да победиш во војната против Украина

Ана Ололовска

Шолц: НАТО ќе испраќа оружје во Украина сè додека тоа е потребно

Ана Ололовска

Властите во окупираната област Херсон подготвуваат референдум

Ана Ололовска

Џонсон: Путин да беше жена, немаше да ја нападне Украина

Ана Ололовска